Bill Gates Steve Jobs’tan arakladı mı?

Steve Jobs’un konu hakkında birkaç söylemi:

 •  “Bill temelde hayal gücü kıt biri, ayrıca hiçbir şey icat etmedi ve bence bu yüzden artık teknolojiden çok hayır işleriyle uğraşmayı seviyor. Başkalarının fikirlerini utanmadan çaldı o kadar”
 • “Bill Gates’in bizim bazı fikirlerimizden nasıl zengin olduğunu mu soruyorsunuz… Biliyorsunuz hedef mezarlıktaki en zengin adam olmak değil, en azından benim hedefim değil”
 • ”Hayatı boyunca hiçbir şey icat etmedi. Sadece başkalarının fikirlerini arakladı”

Steve Jobs sürekli Windows işletim sistemi için “bizden araklandı” diyor. Peki doğru mu bu? Gerçekten Bill Gates Windows arayüzünü Apple’dan mı arakladı. Araştırmalarım sonucunda ulaştığım sonuç “EVET”

1980’lerden bahsediyoruz. O zamanlar işletim sistemleri tamamen siyah ekran üzerine kod girdileri ile işlem yapabiliyorlar. Yani pencelerler yok, fare yok, sadece klavye var ve onunla bazı kodları yazıp bilgisayara işlem yaptırıyorsun.

O zamanlar Xerox firması ya da takımı var. İlk defa mouse (fare)u bulan ve ilk defa komut ile değil de fare yardımı ile grafiksel arayüzü kullanan bu firma. Steve Jobs maddi bir anlaşma yaparak bu adamların buldukları şeyi inceliyor ve grafiksel arayüzü dördüğünde 10 dakika içerisinde (kendi deyimi) bunun kişisel bilgisayarların geleceği olduğunu görüyor ve çeşitli anlaşmalarla bunu geliştirerek apple bilgisayarda kullanıyor. geliştirmek deyince bayağı bir geliştirmeden bahsediyoruz. Steve Jobs’un gördüğü şey şu idi:

xerox

Yaptığı şey ise şudur:

ClassicMacScreenshot

peki yukarıdaki ilk mac grafiksel arayüz kaç yılında oluşturuldu: 1984 Macintosh

1984 yılında bu grafiksel arayüz oluşturulduğunda Steve Jobs yapılan işten oldukça memnundu. Çünkü biliyordu ki bu her şeyi basite indirgiyor, zevkli kılıyor ve fare yardımı ile her şey gözünüzün önünde. O zamanlar da Bill Gates gerçekten iyi yazılımlar yapıyordu. İyi Uygulamalar. Steve Jobs Bill Gates’e örnek macintosh’lar gönderdi ve kendilerine yazılım yapması için onunla anlaştı. O zamanlar iyi arkadaştılar. Ama görünen o ki Bill Gates sadece yazılım yapmak için bu ilk örnekleri kullanmadı, Bill Gates de bu fikre hayran kaldı ve bir sene sonra 1985’te

win101

Yukarıda gördüğünüz MS-DOS grafik arayüzünü ortaya çıkardı. mantık aynı; File, viev, special menüleri bile aynı. Pek çek benzerlik var. Ama zaten en büyük benzerlik zaten fikir benzerliği, yapısı neredeyse aynı. Aşağıda windows ve Mac işletim sistemlerinin grafiksel arayüzlerinin gelişimi karşılaştırma yöntemi ile gösterilmiş.  İlk Mac’in arayüzünün çıktığına dikkat edin.

Bütün bu anlatımdan sonra ortaya çıkan sonuş ortada bir araklama olduğu yönünde. Sanırım Steve Jobs doğru söylüyor 😉

Bill gates tabiki büyük bir adam, bir deha, en azından bir hayırsever. Amacımız onu kötülemek değil sadece bazı gerçeklere vurgu yapmak.

 

Reklamlar

Bill Gates Steve Jobs’tan arakladı mı?” için 16 yorum

Kendininkini ekle

 1. Bill gates yazılım olarak stev jobs dan daha iyi ,bill ticari zekaya sahip benım sırtımdan herkes kazansın diyor ama steve sadece ben kazanayım dıyor stev bırazdaha egoıstce davranıyor .orn;windows basit bır medıa player ın ustune wındowsta ısteseydı baska medıa player yukletme ıznını vermezdı .ama stev mac de yaptıgı sey bu sıstemde medıa player kullnmana ızın vermıyor zorakı ı tunes gıbı sacma bır duzen kurmus en basıtınden bır sarkı yuklemene lisans isteme gıbı sacmalıklarla ugrastırıyordu .bu yuzden Bill gates her zaman daha ılerı goren bırıydı .onun sayesınde bsayar teknolojısı bu sevıyeye geldı eloktronıkte bır cok sırket wındows sayesınde zengın oldu tıpkı del ,hp,samsung,asus gıbı fırmalar .

  1. Bill Gates ticareti iyi biliyor her sene yeni Windows sürümü çıkıyor ve insanları satın almaya yönlendiriyor. Ayrıca Mehmet arkadaşımızın dediği gibi Apple çok kapalı bi sistem.

  2. İtunes sanatçıların şarkılarının bedava indirilip emek hırsızlığı yapılmasını engellemek için geliştirilmiştir.. ayrıca Linux ücretsiz bir yazılımdır.. söylediklerin yanlış, windows – android gibi firmalara ilham kaynağı olmuş bir kişiye haksızlık ediyorsun…

  3. bill gates machintoshun isletim sistemini kopyalayarak kendi isletim sistemini yaptım dedi ama o isletim sustemini steve jobstan caldi

  4. Her şeyin bir sebebi vardır dostum, zaten başta bill fikir hırsızlığı yapmasaydı steve şimdi daha paylaşımcı ve halka açık olurdu belkide.
   Senin fikirlerin çalınıp aynı fikirle karşına dükkan açsalar sende bir daha çalıdırmamak için özen gösterirsin değil mi 😉 Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer…

 2. Esinlenme olmasa idi hiçbir şey buralara kadar gelmezdi zaten. Çalmak konusu ise ağır bir ifade. Birebir aynısını değilde daha iyisini yapıyorsan esinlenmedir o. Ama Bir programı alır ismini a yapar sonrada ben yaptım die çıkarsan o düpe düz hırsızlıktır.

  Apple microsoft ikilisini hırsız die suçlayan arkadaşlar. Bi düşünün.
  intel – Amd ikilisi mesela Amd intelden sonra çıktı piyasaya ve intelin bacaklı olduğu dönemlerdeki gibi işlemci üretiyor. Amd hırsızmı ?

  Asus anakart üretiyor. Gigabyte ta üretiyor yeni bir özellik eklediklerinde hırsızmı oluyorlar ?

  Yazılımda. Adobe photoshopu yaptı. Sonra Corel firmasi da benzer bir yazılım Photo painti çıkarttı Adobe den mi çaldılar ?

  Sony playstation yaptı microsofn nintendo yu birbirlerinden esinlendiler geliştirdiler. Aksi halde Sony PS3 ü bu kadar güzel yapabilirmiydi ?

 3. Eğer bu bir araklama olsaydı bundan yüzlerce yıl önce tarak çıktı arkadaşlar ben onu geliştirmiyeyim denirdi. Adam daha iyisini yapmış sonuç olarak ve günümüzde de en iyi işletim sistemi açık ara windows. buna çalmak değil onu alıp geliştirmek deniyor. Buna göre web site yapanların hepsi hırsız çünkü bütün siteler görünüş olarak aynı 😀

 4. Şahsen hırsız değil yaratıcı, ileri görüşlü biri olsaydı o zamanlar neredeyse sadece Apple’da olan işletim sisteminin üstünden pirim yapıp insanların emeğini, fikirlerini, uğraşını çalmak yerine kendi fikrini ortaya atar, kendi tasarımlarıyla hafızalara kazınmaya çalışırdı ama insanoğlu böyle işte.Biri fikir atar, diğerleri ondan çalar ve biz ona “helal olsun be” ayarlarını çekeriz.Başkalarının hakkında fikir sahibi üretmekte zorluk çekmiyorsunuz ama şurada birinizin ödevini bir arkadaşınız çalıp iki üç değişiklik yapıp sizden iyisini yapsa aynı tepkileri o konumdayken de yapar mısınız merak ediyorum doğrusu 🙂 Steve Jobs’a gelince bencilliği, özel hayatı şahsen benim umurumda değil işinin divasıydı. Sezarın hakkını sezara vericeksin bu arada Bill Gates’in yaptığı esinlenmek geliştirmek değil o zamanlarda düpedüz hırsızlık.

 5. daha iyisini yapmaya kimse birşey demez fakat, şunları incele bize program yaz diye gönderdiğin bir kasadan kodlar alınıp daha iyisi yapılıyorsa işte buna araklamanın dik alası denir!!!

 6. Eğer bu bir araklama olsaydı bundan yüzlerce yıl önce yapardı örneğin Asus anakart üretiyor. Gigabyte ta üretiyor yeni bir özellik eklediklerinde hırsızmı oluyorlar ?

 7. ”Çalmak” mantıksız bir tabir. Teknolojinin günümüzde bu denli gelişmesinin ve daha da gelişecek olmasının sebebi zaten esinlenmektir.

  Esinlenme eylemini ”çalmak” diye nitelendirirsek Apple kişisel bilgisayar üretme fikrini IBM’den, telefon üretme fikrini Motorola’dan çalmış demek zorunda kalırız.

  Teknoloji de birike birike günümüze gelir. Macintosh ilk kullanıcı dostu (görsel arayüzü bulunan) işletim sistemi olabilir ancak ondan esinlenen Windows ondan daha çok kullanılmakta. Demek ki Bill Gates Macintosh’u olduğu gibi çalıp piyasaya sürmemiş ve üzerine bir şeyler katmış.
  Aynı şekilde böyle düşünürsek Apple’a ve Steve Jobs’a da hırsız gözüyle bakmamız gerekir. iOS ve Android rakip olsalar da birbirlerinin işe yarar özelliklerini alıyorlar. Günümüzde iPhone’un birçok özelliği zaten yıllar önce Android’de var olan özellikler oluyor.
  Apple, Sony Walkman’den esinlenip onun daha fazla geliştirip iPod isimli bir ürün ortaya koyuyor.

  Bill Gates Macintosh’tan esinlenmeseydi ve hiçkimse esinlenmeseydi yani Macintosh’un bir rakibi olmasaydı şu an İşletim Sistemi sektörü muhtemelen içler acısı durumda olurdu. Rekabet gelişimi tetikler. Rakibi olmayan bir yazılım kendini çok fazla geliştirmeye çalışmaz, çünkü kendini üstün ve cazip göstereceği bir rakibin olmaması müşterilerin kendilerini tercih etmelerini sağlayacak çözümler üretmelerini gerek kılmaz. Bir yarış içindesiniz ve rakibiniz yok. Neden koşasınız ki?

 8. Araklamanın Kitabını yazan asıl adam Steve Jobs’du. Bir de utanmadan Bill Gates’e çamur attı. Apple Microsoft’a dava açtığında Xerox da Apple’a fikir hırsızlığından dolayı dava açmıştı. Bkz: https://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Computer,_Inc._v._Microsoft_Corp.
  Anlaşılan Steve Jobs hiç de öyle parasıyla anlaşarak falan değil düpedüz Xerox’dan çalarak kendi işletim sistemini oluşturdu. Ayrıca Mac OS’dan çok önce Unix vardı ve dendiğine göre Steve Jobs da Unix’den esinlendi. Buyrun şu şemaya bir bakın:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/Unix_history-simple.svg
  Steve Jobs’a kalsa adam havaya, suya bile patent almaya kalkacak kadar açgözlü ve arsız bir adamdı. Allah’tan hakim aklı başında bir adammış da hem Xerox’a, hem Apple’a, hem de Microsoft’a “Arayüzlü işletim sisteminin genel patenti olamaz – varın gidin yolunuza.” diyerek davaları düşürmüş.
  Bu arada Steve Jobs’u yere göğe sığdıramayıp “O ne dâhiydi, o ne mucitti ama!” diyenlere aşağıdaki videoyu tavsiye ederim. Prg. Sunucusu “Bana Apple yada Steve Jobs’un icat ettiği tek bir şeyi (donanım olarak – yazılım değil) kanıtlayın size bu mouse’u hediye edeceğim.” diyor. (Tabii Steve Wozniak’ı ayrı tutuyor. Onun yeri ayrı, adam bir dahi ve mucitti.)

  Herkes bir şeyler ortaya atıyor ama Prg. sunucusu tek tek onları ASIL icat edenleri söylüyor ve fotolarla kanıtlıyor.
  Steve Jobs başkalarının fikirlerini alıp birleştirmede, sonra bu fikirlerle güzel ve çekici dizayna sahip ürünler yaratmada, ardından da bu ürünlere hemen bir patent alıp bu fikirlerin asıl sahibi firmalara patent davası açmada çok ustaydı. Herif cin fikirli, çok iyi bir tasarımcı ama sonuçta tam bir asalaktı.
  Adamın tek bir hayır işi bile yapmadığı söylenir. Dünya malı dünyada kalır, ne oldu sonuçta cebi boş gitti öbür tarafa.

 9. Dostum bilgilendirme iyi eyvallah ama amiga çocukları öyle düşünmüyor.birde işin o tarafına göz at.tanrı yapılan, jobs’un hayali olarak gösterilen mines tarafından çoktan gerçekleştirilmişti.bizde geleceği o zamandan tatmıştık

 10. pirates of sillicon valley isimli filmi izlediğinizde aklınızdaki bütün sorulara cevap bulacaksınız. zira film de bu süreci birebir anlatmaktadır. Filmin içerisinde de steve bill’e sen benden daha iyisin diye söylüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: