Gnome Shell Tema ve İcon yükleme temel bilgiler

Gnome Shell Tema ve İcon yükleme temel bilgiler

Şimdi “gnome shell” yükledik, “gnome tweak tool” umuzu da yükledik. şimdi gelelim özelleştirme işine.

 • öncelikle “başlangıç” konumuna gidiyoruz ve “görünüm” sekmesinden “gizli dosyaları göster” diyoruz.
 • “.themes” ve “.icons” adlarında 2 klasör oluşturuyoruz. klasör adlarının önünde nokta olduğuna dikkat edelim. Bu klasörler bizim tema ve icon dosyalarımızı atacağımız yer olacak.
 • https://extensions.gnome.org/extension/19/user-themes/ adresine firefox’dan girerek gidelim. eklentiyi aktifleştirelim.
 • aktifleştirdikten sonra şayet tweak tool çalışmaz ise bir yöntemimiz var. emin olmak için uçbirimi açarak:
 • gnome-tweak-tool komutunu verelim.
 • (gnome-tweak-tool:4506): GLib-GIO-ERROR **: Settings schema 'org.gnome.shell.extensions.user-theme' is not installed
  Trace/breakpoint trap (core dumped) 
  
  seklinde hata mesajı alırsanız sorunu doğrı tespit etmişizdir demektir.ilacı şu şekilde:
  
  
  sudo cp $HOME/.local/share/gnome-shell/extensions/user-theme@gnome-shell-extensions.gcampax.github.com/schemas/org.gnome.shell.extensions.user-theme.gschema.xml /usr/share/glib-2.0/schemas
  
  sudo glib-compile-schemas /usr/share/glib-2.0/schemas
  bu 2 komutu uygulayalım ve 
  
  
  gnome-tweak-tool ve enter
   
   
 • Gnome Tweak Tool uygulamasını açıyoruz ve “Shell extensions” sekmesine geliyoruz. Oradan”user themes extension” açık olarak işaretliyoruz yani eklentiyi etkinleştiriyoruz.

Bununla birlikte artık başta oluşturduğumuz dosyalara attığımız temalar çalışabilecektir. ben örnek olarak bir sonraki yazımda  Zukitwo temasını yükleyeceğim ki tema da tema hani, daha iyisini görmedim.

Bir de unutmadan söyleyeyim. arada işlemlerinizin aktif olması için Alt-F2 ye basarak r komutu verin. benim bilgisayarda alt f2 çalışmıyor. o yüzden log out yapmak zorunda kalıyorum. aklınızda bulunsun.

Reklamlar

Gnome Shell Tema ve İcon yükleme temel bilgiler” üzerine 12 yorum

 1. Alt+F2 nin çalışması için ccsm i açın ve Gnome Compatibility yi açın . Genel sekmesinde Çalıştırma Penceresi nin karşısına Alt+F2 tuşlarını atayın. Yazı için teşekkürler

   1. rica ederim. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Gnome 3 işlevselliği yönünden Unity den daha kaliteli bir masaüstü ortamı. Birazda özelleşince daha güzel oluyor.

 2. evet haklısınız, unity bana ilk başlarda daha güzel gelmişti, önyargı da vardı gnome shell’e karşı itiraf etmeliyim ki. şimdi shell daha güzel ve işlevsel geliyor. İnsan doğası değişkendir efendim, ne zaman ne seveceği belli olmaz. birine güzel gelen diğerine kötü gelir. Estetik de buradan doğmaktadır zaten. Bir de değişiklik isteği vardır.

  Neyse ki ubuntu bize her iki kabuğu da mükemmel derecede sunuyor. Tercih hakkımızın olması, pencere değiştirir gibi kabuk değiştirmemiz de bu nimetlerden.

 3. evet tek yapılması gereken yazılım merkezinden gnome shell in kurulması. Bu da seçme özgürlüğü veriyor. Ne olursa olsun şu an Gnome ve Unity i kullanmak artık kolaylaştı. Hatta donanımların tanıtılması dışında sadece internet kullanan kullanıcılar için daha kolay ve güvenli. Tabi ben sadece internete girmek için bilgisayar kullanmıyorum biraz uğraştırabiliyor ama hızlı ve stabil çalışıyor. Ubuntu 11.10 ile artık Windows a gereksinim duymuyorum

  1. Evet, zaten çoğu kullanıcı bilgisayarı artık günümüzde sadece internete girmek için kullanır oldu. Windowsa ihtiyacımız yok, tabi çoğu kullanıcı için söylüyorum bunları. yoksa belli programlar sadece win ile çalışıyor. Bu programlara bağlılıkları olmayan herkesiz linux cephesine terfi etmesi o kadar yerinde olur ki. virüs derdi yok, hızlı ve kullanması eğlenceli bir işletim sitemi. Üstelik günümüzde çoğu şey internet programları üzerinden yapılabilir hale geldi. Google docs bunlara güzel bir örnek. Hatta Windowsun office yazılımları da artık online (skydrive). picnik fotoğraf düzenlemeye güzel bir örnek. Artık program ve oyun sektörünün internet tabanlı olması windowstan kaçışları olanaklı kılacaktır.

 4. iyi de “Oradan”user themes extension” açık olarak işaretliyoruz” demişsiniz fakat bende bu sekme görünmüyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s