İŞTE GERÇEK TRAKYA İNSANI :)

İŞTE GERÇEK TRAKYA İNSANI :)


Trakya insanı deyince aklınızda canlanan ilk portre ne oluyor merak ediyorum. Benim, köy kahvesine oturmuş orta yaşlı bir köylü amca canlanıyor zihnimde ilk olarak.‘ Kızan, kopil,şopar, beyav,bree‘  yi sıkça kullanan kendini muhabbete kaptırmış, konuşmaktan içemediği elindeki bardakta çayı soğumuş, güler yüzlü sevimli bir köylü amca…

Bu günlerde  de filmlerde ve internet ortamında sıkça trakya insanına tanıtımına ve repliklerine rastlar oldum.  Buna en güzel örnek de Ata Demirer’in ‘Tek kişilik dev kadrosu‘ve  ‘Eyvah eyvah ‘ filmi sanırım. Filmde kullanılan bazı replikleri fazla abartılı bulsam da bu film, gözünü sevdiğim trakyamın insanını Türkiye’ye yansıtıyor ve sevdiriyor. Sonra filmi izleyenler de hemen trakyalı arkadaşlarına gidip,onlardan trakyaca konuşmalarını istiyorlar. Ancak buradan da duyurmak istiyorum ki öyle konuş deyince yalnız başına olmuyor arkadaşlar, ancak iki trakyalı yan yana gelince bizim dilimiz çözülüyor. =)  Evet trakyayı çok yakından tanıyan biri olarak insanlarımıza bir bakış açısı da ben sunmak istiyorum. Biz böyle trakyamızı anlatalım ki, eğer bir gün bu topraklara yolunuz düşerse yabancılık çekmeyin, kendinizi evinizde hissedin.

#Trakya insanları, trakya dışına çıktıklarında fiziksel olarak aralarında bir benzerlik olmasa dahil gittikleri ortamda birbirlerine çok benzetilirler, hatta kardeş zannedilirler.

#En okumuşu, bilgilisi yıllaaar sonra trakyaya memleketine dönse bile toprağa ayak bastığı anda en kral trakyalı olur, şivesi hemen değişir.

#Trakyalı kendini avrupanın merkezinde sanır. Müjdat Gezen’in bir filminde kullandığı ‘gezdireyim sana avrupayı Malkara, Keşan..’ esprisi de bu psikolojiyle türetilmiş eminim 🙂

#Trakya babalarının çoğu kumral yada sarışındır. Hatta bir anadolu kızı kendi kara kaş kara göz babasının yanında trakyalı sarışın babayı garipseyebilir.

#Genel olarak trakya insanı içici olarak bilinir. Ancak içenler kadar, içmeyenler de oldukça fazladır. Yalnız her trakyalının eğlenceye ve muhabbete düşkün oldukları tartışılmazdır. Oldukça sıcak kanlı ve sohbete düşkün insanlarımız tatlı dilleriyle kendini dinletmesini bilirler.

#Eğlencelerinin vazgeçilmezi düğünlerdir. Düğünlere çoluk çocuk,hasta yaşlı, tüm sülale olarak katılım gösterilir. (Hatta annem hep, ‘gökte düğün var deseler, merdiven dayar çıkarız’ diye bir öz eleştride bulunur) 🙂

#Bilinenin aksine aslında her trakyalı oynamayı sevmez. Ancak düğünlerde herkes birbirlerini oynamaya teşvik eder, gerekirse zorlar 🙂 ‘Oturmaa mı geldik beya, hadi oynamaa’ı şeklinde. Böylece yavaş yavaş oynama fikri benliğimize işler, Trakyalının karakteristik özelliği oluveririr.

#Trakyada kahvehane kültürü çok yaygındır. En ilginç replikler burada geçer, muhabbet gırladır. (çokçadır) 🙂

#Trakyalı türkçeyi 28 harf konuşur ‘h‘ ı kolay kolay kullanmaz. üseyin, asan, ilal (hilal )vb. Ve hiç umulmayan yerlere h koyar bu da bi gerçek. ‘ Ayraboluya gittim hayran içtim ayran kaldım’ gibi  🙂

#İsimleri de kendilerine özgü söylerler. Ismayıl (ismail) , ibraam (ibrahim), Hatçe (hatice), Üsniyenge (hüsniye yenge), Emnenge (emine yenge) Sülman (süleyman) Erduvan (erdoğan), Aydovan (aydoğan)

#Genel olarak bir trakya şivesini kullandıkları gibi bu şive yer yer çeşitli kollara da ayrılır.’ naboorsun be gülüm.’ ‘Anan da geliy mi bizimle?’ ‘ yapıyola kadam ( kardeşim)’ cümlelerinin yüklemlerindeki gibi.  Geniş zamanı şimdiki zaman şeklinde yerleşmiş bir şive olarak kullananlarımız da mevcuttur. Ancak belli başlı replikleri tüm trakya toprağında duyarsınız. Vee işte koca trakyalı replikleri:

-aman gene benim kara kızanıım ( sevme ünlemi)

-maarii!! ( şaşırma ünlemi)

-a be  fıyy.. (seslenme ünlemi)

– sakil sakil bakınma etrafına ( salak gibi anlamında)

-birden sırtıma talaz geldi (üşüdüm manasında)

-ırkanın düğmelerini vur (hırkanın düğmelerini ilikle)

-çü be çüü.. (köpek kovalama ünlemi)

-Gördüm seni pazarda hantır hantır gezerdin

-naptı ba? yada – işşt sülman nabüün? (nasılsın manasında)

-sabağan kırağsında çıplacık gezme be kızanım.

-sen gene ne çıkarsın, yırtık dondan çıkar gibi 🙂

-adi ayda bakalım pisikletini (bisikletini sür)

-kızanım paraladı kendini sınavı kazancam diye.

-sen de epten yaptın kendini üç yaşında kızan gibi.

– kızanla kızan olma (çocukla çocuk olma)

-çarparım bak somağana bi tane.

-Bubacığın nassı oldu be Mömet (mehmet), “bacacıklarım ayrıyı” derdi insancık. – Düzeldi beyaa gavur gibi maaşalla, icbişeyciği kalmadı.

-o ne anasının gözüdüüürr, baksana gözlere fıldır-fıldır.

– Astayım bacacıklarım ağrıyı, mevlide gelemem ama akşamki düğüne gelirim 🙂

-tiii orda bak (işaret etmek)

-evdekilere  arabala selam (çokça selam)

-vayy firoon (argo) 🙂

-a be ne gülersin keraneci?

Ayrıca şuan aklıma gelen; kapçık ağızlı, susak, ayvan oğlu ayvan, yolu aykırlamak, tüyleri gülmek, hımıldak (fener), toraman gibi ifadeler de lügatımızda mevcut. 🙂

NOT: Bu tanıtımlar bizzat yaşanmış, replikler gerçekten söylenmiştir. Yaani Trakyalılar gerçekten sevimli, canayakın, kibar insanlardır, trakyalı candır 🙂 Bazı küçük argolar da onların diline yerleşmiş, gerçek anlamından uzaklaşmış, birer ünlem ifadeleri haline gelmiştir.

Reklamlar

İŞTE GERÇEK TRAKYA İNSANI :)” üzerine 23 yorum

 1. bir trakyalı olarak çok iyi buldum . yöremizi ve dilimizi çok iyi tanıtmışsın büyük bir zevkle okudum. ayrıca şunuda ekliyim her konuşmada bea kelimesini kullanmayız

 2. bende trakyalıyım arkadaş güzel yazmış te burada malak gibi yattığım yerden okuyom yazıları beya hoşuma gitti bende bişey yazayım dedim

 3. Genelleme yapılamaz !
  Trakya üzerine espriler, şakalar… Bunların hepsine eyvallah !
  Ancak… Trakya’yı tanımak adına şunları da bilmek gerekir… Trakyalı ama nasıl ?.. Bura insanını, öyle sanıldığı gibi de tek bir kalıba dökmek mümkün değildir ! Önce, etnik Türkler ve diğerleri olarak ikiye ayrılırlar. Sonra ve birkaç döneme göre de yerli ve göçmen diye ayrılırlar. Bir de şehirlisi var, köylüsü vardır. Bunların hepsi, kendi içlerinde ve tekrar ayrılırlar.
  İşte… Bütün bunlardan sonrakilere toptan “Trakyalı” denir ! Yâni… Trakyalılar, öyle omojen bir kitle değildirler. Duyulan ve bilinen bir takım nitelikleri, hepsine birden yüklemek yanlış olur. Bunu bâzen paylaşırlarken, bâzen ayrılırlar. Bu da böyle biline !

  Mete Esin (Kendisi de Trakya-Vizelidir !)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s