Ubuntu Unity İlk Bakış

Ubuntu Unity İlk Bakış

Unity’i ilk çıktığı günden beri hep destekledim. Şimdi bir yerlere varmış olduğunu görmek de beni baya bir sevindirdi.

Günümüz artık tabletlerin volta attığı bir hal aldı. Tablet deyince de dokunmatik özellikler ön plana çıkıyor. İşte Ubuntu bu durumdan dersler alarak masaüstü dizaynını değiştirdi ve Unity’i çıkardı. En büyük özellikler hiç kuşkusuz büyük ikonlar ve görsellik. Malumatımız docky uygulamaları Ubuntu sisteminde sıkça karşılaştığımız ve hepimizin de severek kullandığı şirin ve işlevsel uygulamalar. Tabi bu durumun mimarı Appledir neyse. İşte Ubuntu Bu durumun farkına vardı ve simgeleri daha ön plana çıkarmanın yolu olarak da böyle bir proje başlattı.

İlk gözüme çarpanlar:

1- sol taraftaki dock bar normal yüklediğimiz docky veya Awn gibi uygulamalardan daha gösterişli ancak işlevsel değil. Bu durumun ileride değişeceğini düşünüyorum.

2- Sol üst taraftaki Uygulamalar-yerler-sistem kaldırılmış ve bunun yerine dock barda yer alan Uygulamalar adında bir Simge eklenmiş.

3- Empathy programını kullanırken bir ileti gelirse dock bardaki empathy ikonu titriyor 🙂

4- Artık panele sağ tıklanamıyor, böylece de çok beğendiğim uygulamacıklar eklenemiyor. Bu durumun da değişeceği kanısındayım ben.

5- Panelde artık Global Menu öntaımlı olarak geliyor. Ancak panelin üzerine fareyi getirdiğimizde aktif oluyor.

6- Uygulamaların kapat-büyüt-simge durumu işaretleri artık panelde gösteriliyor. Böylece yerden tasarruf edilmiş oluyor hem de eskiye göre bana göre pek işlevi olmayan ve gereksiz yere yer kaplayan panel çok önemli bir misyonu üstlenmiş oluyor.

7- özellikle tablet pc’ler için mükemmel bir sistem olmuş diyebilirim. Çünkü panel sol tarafa yerleştirilerek boyuna kullanımdan bir yer tasarrufu elde etme olayı göze çarpıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s