KDE 4.5 yenilikleri

KDE 4.5 yenilikleri

Çok güzel gelişmeler var kde’de. Artık kde 4 sürümüyle birlikte gelen kaygılı ve kararsız durum bitti neredeyse. umarım pardus 2011 bu güzel nimeti bize en güzel şekilde verir. doğrusu ben umutlu davranmaya çalışıyorum, Kde ubuntuya çok yakışıyor gerçekten ve çoğu oruma göre ve bana göre de kde yi etkili bir şekilde veren dağıtım yok denilebilir. Kubuntuda bir sürü hata almıştım ve kararsızlık çok vardı. Opensuse’yi denediğimde gerçekten hoşuma gitti denilebilir ama türkçe destek sitesinden pek yararlanamadığımdan kaldırmak zorunda kalmıştım. Şu an için Türk kullanıcılarının tek umudu Pardus denilebilir. Hayırlısı olsun inşallah.

Görsel sesler

Plasma Desktop (Masaüstü) ve Plasma Netbook arayüzleriyle ilgili binlerce hata bildiriminin düzeltilmesinin yanı sıra, kullanıcıya daha hoş bir masaüstü deneyimi kazandıracak yeni özellikler de eklendi.

KDE 4.5 DuyurulduBildiriler yeni bir düzene kavuştu. Artık daha bağımsız bir biçimde çalışan plasma bildiri sistemi mevcut. Bildirimlerin listelenişi birbirinin arkasına geçerek, sadece odaklananın tamamen gösterildiği, şık bir biçime geldi. İşlem çubuklarındaki ilerleme durumu artık bildirim simgesinde de gözüküyor.

Sistem Çekmecesi de yeni ve şık bir arayüze kavuştu. Hem simgeler Plasma ile daha uyumlu bir biçimde gözüküyor hem de gizlenen ögeler yana doğru değil, menü ya da plasma bildirimlerine benzer bir biçimde açılıyor.

Plasma eylemlerini yönetmek hep işkence gibi olmuştur. Artık bu çok kolay. Etkinlik yönetimi, tıpkı plasma programcığı menüsü gibi bir menüyle yapıyor.

Plasma Netbook, bu yeni sürümde hoş bir şekilde elden geçirilmiş. Artık daha kararlı, daha fazla özellik içeren, daha hızlı ve dokunmatik ekranlar konusunda daha yetenekli bir Plasma Netbook sizleri bekliyor.

Kwin’de performans artışlarının yanı sıra eklenen yeni özellikler de mevcut. Öncelikle şeffaf pencere arkaplanı özelliği eklendi. Pencere sıralamayla ilgili yeni özellikler de mevcut. Bu sayede daha ergonomik bir pencere yönetimine sahip olunacak. Sanal masaüstlerinde de sizi çeşitli sürprizler bekliyor.

Oxygen de yenilikler içeriyor. Yeni yapılandırmalar içeren Oxygen’in yanı sıra Aurorare pencere dekorasyonu da pek çok yeni özellik kazandı. Pencere arka planı şeffaflığıyla uyumlu hareket edebiliyor.

Krunner, Plasmoidler ve panelde de birçok yenilik sizi bekliyor. Aygıt Bildirici’nin verdiği hatalar daha sağlıklı veriler içeriyor.

 

Biraz da diğerleri

Sistem Ayarları’nda da kategorilemeler baştan yapıldı. Artık çok daha kesin ve net bir kategori düzeni mevcut. Genel ve Gelişmiş şeklinde olan iki sekme artık bir arada.

Marble ile artık offline navigasyon da elde etmeniz mümkün. OpenStreetMap ve OpenRouteService sayesinde sahip olunan bu özellik, pek çok kullanıcının yol sorma derdini ortadan kaldıracak.

KDE Games de elden geçti. Yeni bir oyunun yanı sıra var olan oyunlardan bazıları, ilk bakışta da fark edilecek yeni yeteneklere sahip.

KDE Bilgi Merkezi (Kinfocenter) de baştan aşağı yenilendi, artık daha sade ve daha anlaşılır bir arayüze sahip.Gwenview de değişikliklerden nasibini aldı. Yeni ve işlevsel özelliklerinin yanı sıra pek çok kritik hatası kapatıldı. Konqueror da bu elden geçirilmeden nasibini alan uygulamalardan sadece biri.

Yeni KDE sürümüyle ilk göze çarpacak detaylar, işte bunlar :).

Kaynak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s