gnome 2.30 yayınlandı, peki neler yeni?

gnome 2.30 yayınlandı, peki neler yeni?

GNOME tayfası, GNOME masaüstü uygulamasının 2.30 kararlı sürümünü yayınladı. Kullanıcı geri bildirimlerini ve ihtiyaçlarını karşılayan pek çok özellik eklendi. Tespit edilen hatalar giderildi.
GNOME 2.30′de Empathy anında mesajlaşma programına, irtibat listesi veya sohbet penceresine sürükle-bırak yöntemiyle dosya aktarım ve Tomboy ile veri senkronizasyonu özellikleri eklenmiş.
Nautilus dosya yöneticisi kullanıcı arayüzünde de değişiklikler yapılmış. Krusader benzeri bölünmüş ekran ve uzamsal mod, varsayılan görünüm olmuş. GNOME Sistem Araçları ise artık, yetkilendirme için PolicyKit kullanıyor.
GNOME proje takımının belirttiğine göreyse, iPod ve iPod dokunmatik cihaz özellikleri kısmen destekleniyor. GNOME terminali artık sınırsız olarak geri gidebiliyor. Epiphany ağ gezgini ise, şifreleri GNOME anahtarlık (gnome-keyring) ile daha güvenli saklıyor. Diğer değişikliklerden bazıları ise: Bir zaman ve görev izleyicisi olan Time Tracker geliyor. Vintage uzak masaüstü istemcisine SSH tünel desteği eklenmiş. Evince doküman görüntüleyicisinin yazdırma desteği geliştirilmiş.
GNOME tayfası ayrıca, 2.30 sürümü ile beraber, GNOME Dükkanı‘nın da açıldığını duyurdu. Dükkan, GNOME tişört ve fincanları satarak, GNOME’a destek olmayı amaçlıyor.
2.30 ile çok daha fazla teknik ayrıntıyı sürüm notlarında bulabilirsiniz. GNOME 2.30 sürümünü, projenin FTP sunucusundan indirebilirsiniz. Ubuntu 10.04 LTS ve Fedora 13, masaüstü ortamı olarak GNOME 2.30 kullanacak olan dağıtımlardan ikisi. GNOME 3.0 ise Eylül 2010 tarihinde çıkacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s