ubuntu 10.04 gwibber ve pitivi öntanımlı olarak geliyor

ubuntu 10.04 gwibber ve pitivi öntanımlı olarak geliyor

programlardan bahsetmek gerekirse gwibber bir sosyal ağları masaüstünüzden düzenlemenizi sağlıyacak bir program. kısacası facebooku masaüstünüze getiriyor diyebiliriz. Merak ettim baktım şu anda ubuntu’da yazılım merkezinde bulunmaktadır. Hatta kurdum şu anda anlamaya çalışıyorum.. hmm bir olay olunca baloncuklarla habe veriyor size iyimiş 😀

Gwibber programının desteklediği ağlar;

  • Twitter
  • Identi.ca
  • StatusNet
  • Facebook
  • FriendFeed
  • BrightKite
  • Digg
  • Flickr
  • Qaiku
gördüğünüz gibi ihtiyacınız olcak bütün ağları destekliyor.
Pitiviye gelicek olursak: o da bir video düzenleme programı, şu şekilde kurup deneyebilirsiniz
Kod: sudo apt-get install pitivi


bu da teknik detay:

Özellikler

Pitivi bir çok video formatında oldukça başarılıdır ve video çıktısını da ffmpeg kodeklerinide kullanarak oluşturur. Projeyi tasarı aşamasındayken dosya >> kaydet yolunu kullanarak kayıt edebilir daha sonra “.xptv ” uzantılı bu dosyayı pitivi ile açarak projenize devam edebilirsiniz. Pitiviyapılan hamleleri/değişikleri geri ve ileri alma işlemlerini destekler. Pitivi ile bir video dosyasına transparanlık katabilirsiniz. eklediğiniz klip proje düzenleme bölümünde göründüğünde ortalanmış düz bir kırmızı çizgi ile seviye belirlenir ; bu seviye ses kısmında ses yüksekliği, video kısmında ise video görünürlüğü için geçerlidir. Video/sesi makas ikonlu buton ile seçilen saniye içinde kesebilirsiniz kırmızı dengenin sağlamasında ve/veya videoları birleştirme işleminde bu işlev işinizi görücektir . Bir dosya parçasını üzerine bir kere tıklıyarak seçmiş olursunuz , bu seçme işleminin ardından yuvarlak üstü yatay olarak paralel çizili butona basmanız seçilen öğeyi kaldırmaya yarar. Bir video eklemekiçin klipleri içe aktara basmak ve videoyu seçmek yeterlidir. Seçtiğiniz klip, klip kütüphanesinde görünücektir.
Render procet seçeneğini kullanarak videonuzu kaydetmeye başlıyabilirsiniz, Kayıt işlemi genellikle video süresi kadar olmaktadır.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s