linux mint 8: Helena

linux mint 8: Helena

valla ne yalan soyleyeyim pardus ve ubuntudan başka hiç bir sistemi inceleyeceğim aklıma gelmezdi ama bu linuz mint yargılarımı değiştirdi. çok akıllıca bir sistem işletim sistemi. bildiğiniz gibi ubuntuda multimedya codecleri yuklenmiş olarak gelmiyor bizim sonradan yuklememiz gerekiyor. bu da abd yasaları gereğiymiş (gerçi ubuntuda codec yuklemek artık iyice kolaylaştı, çalmaya çalısınca kendi soruyor yukleyeyim mi diye ama 🙂 neyse linux mint de irlanda kokenli bir dağıtım bu yuzden codecler yuklu halde gelebiliyor, yasalarda bir sorun yok yani. geliştiricisi Clement Lefebvre. 


linux mint ubuntuyu ve debianı temel alıyor. denilebilir ki ubuntuyla aynı, onun uzerine inşaa ediliyor. örneğin linux mint 8 ubuntu 9.10’un uzerine inşaa edilmiş, ubuntu ve debian için olan deb paketler linux minte de kurulabilir yalnız dediğim gibi son kullanıcıya ulaşmada daha iyi. görsellik olarak windowsa alışmış biri rahatlıkla kullanabilir linux minti. bir de menüsü değişik, SUSE Linux Enterprise Desktop’tan esinlenilmiş.


Ubuntu temelli Linux Mint 8 güncel Linux çekirdeği 2.6.31, masaüstü arabirimi Gnome ve Xorg 7.4 ile beraber geliyor. Sistem güncel önyükleme yöneticisi Grub 2 ile başlıyor ve varsayılan olarak Ext4 dosya sistemiyle çalışıyor.


http://www.youtube.com/v/WejA5zVu_B0&hl=en_US&fs=1&

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s