kde 4.4 “bir devir kapanıyor”

kde 4.4 “bir devir kapanıyor”

artık bir devir kapanıyor bir devir açılıyor pardusta 2011 de yer alması beklenen kde 4.4 masaüstü sürümü gerçekten de parmak ısırtıyor. KDE 4.4’de 7.293 hata düzeltildi ve 1.433 iyileştirme hayata geçirildi. ŞU görüntülere bakın 🙂

KDE topluluğu, güçlü ve bir o kadar da kolay kullanılan pek çok uygulama sunuyor. Yeni KDE 4.4 sürümü, etkinliği artırılmış ve yeni birçok teknoloji barındırıyor.
Uzun vadeli tasarım ve planlanma süreçleri sonucunda, bu sürümde, “GetHotNewStuff” arabirimi ciddi oranda geliştirildi. Bu çatı, KDE’nin muazzam üçüncü parti katılımcılarının, içeriklerindeki milyonlarca kullanıcı ile daha kolay ve etkin iletişim kurmalarına olanak sağlayacak şekilde tasarlandı.

Kullanıcılar, KAtomic‘in yeni bölümlerini gibi verileri, yeni yıldızlar ve yazılım içine girecek, fonksiyon yükseltici kodları da indirebilecekler. “Social News” programcığı ile yorum yazmak, beğeni derecelendirmesi yapmak ve bir ürünün hayranı olmak gibi sosyal çalışmaların yanı sıra; sosyal ağlardaki güncellemeler de görülebilecek. Yine bir web sitesine, kendi oluşturdukları içerikleri, pek çok sıkıcı paketleme ve yükleme işlemini atlayarak yapabilecekler.

Bu sürümle iki uzun vadeli proje daha geldi. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve uluslararası bir arama çalışması olan Nepomuk, kararlılık ve performans bakımından tatmin edici bir noktaya ulaştı. Masaüstü aramasının Dolphin ile uyumu, kullanıcıya, verilerini depolama ve organize etmede Nepomuk çatısını kullanabilmesi için çok büyük kolaylık sağlıyor. Yeni “Zaman Çizgisi” görünüm özelliği, dosyaları, kullanım tarihine göre sıralamaya yarıyor. KDE PIM takımı da, veri depolama ve düzeltme sistemi olan Akonadi’yi kullanacak yeni uygulamalar oluşturdu. Yeni 3-Panel arayüzü ile KDE adres defteri yeniden yazıldı.

Bu uyumlulukların ötesinde, geliştirici takımları, kendi uygulamalarını pek çok biçimde geliştirdiler. KGet geliştirici takımı, sayısal imza kontrol desteği ve çoklu kaynaktan dosya indirme gibi özellikler geliştirdi. Gwenview‘a, kolay kullanılır bir fotoğraf içe aktarım aracı eklendi. Palapeli, kullanıcıların, yap-boz bulmacası çözecekleri, dahası kendi bulmacalarını oluşturup paylaşabilecekleri bir oyun. Cantor, son derece güçlü ve kullanımı kolay arabirimiyle istatistiksel ve bilimsel bir yazılım. KDE PIM paketi, Blogilo adlı bir blog uygulaması da içeriyor.(BU çok iyi olmuş 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s