Linux Nedir? Nası Bişidir?

Linux Nedir? Nası Bişidir?

Linux, Linus Torvalds’ın Helsinki Üniversitesi’nde bir öğrenci iken Intel’in yeni işlemcisi 80386’nın korumalı kip mimarisini denemek üzere geliştirmeye başladığı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Bir başka deyişle Linux, GNU/Linux dağıtımlarının belkemiğini oluşturmaktadır. İnternette yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok yazılımcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.
Hızlı bir sürecin sonunda Linus’un geliştirdiği çekirdek, GNU hareketinin bir meyvesi ve aynı zamanda taşıyıcısı haline gelmiştir. GNU için yazılmış özgür yazılımlar çok kısa süre içerisinde Linux çekirdeği ile uyumlu çalışabilecek hale getirilmiş ve ortaya güçlü, kararlı, esnek ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi çıkmıştır. GNU/Linux olarak anılması gereken işletim sistemi zaman içerisinde telaffuz kolaylıklarından ötürü Linux olarak anılmaya başlanmıştır. Açık kodlu bir yazılım olan GNU/Linux özgür gelişimi, yaratıcılığı ve bağımsız ilerlemeyi desteklemekte ve bilişim dünyasından destek görmektedir.


Linuxun bir çok dağıtımı vardır. Bunlardan en ünlüleri hiç kuşkusuz Ubuntudur. Debian dağıtımının paket sistemini kullanır deb. Debian çok kararlı bir işletim sistemi olmasına karşın güncel olamaması ubuntuyu doğurmuştur. Bunun yanında Suse, Fedora, Gentoo, Archlinux, Mandriva, opensuse(bu galiba unix) gibi çok tanınmış dağıtımlşar da vardır. BUnlardan hangisini yukliyeceğim derseniz bu size kalmış bir olay. Her dağıtımın amaç edindiği farklı ilkeleri var, biri kararlıdır biri günceldir siz hangisini seçerseniz. BUnun yanında masaüstü ortamları olarak gnome ki bu daha populerdir ve kde var. öncelikle hangi ortamı kullanmak istiyorsunuz sizin bunu saptamanız gerek. Bu masaüstü ortamlardan ve dağıtımlardan daha ileriki yazılarımda bahsedicem. Öncelikli olarak nasıl birşey bu linux dediğinizi duyuyorum. Buyrun videoyu izleyin. Tabi bu 3d hareketleri için ekran kartınınzın iyi ve destekleniyor olması gerekir. Bir çok ekran kartının linux ile uyumlu olmasının yanında bazı ekran kartları da sorun çıkarmaktadır. sistem donmalarına açılmamalarına neden olmaktadır benim başıma defalarca gelebildiği gibi. Neyse izleyin.

http://www.youtube.com/v/lYgWE6Svpag&hl=en_US&fs=1&

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s